آیا برده داری هنوز  وجود دارد؟

 

برده داری سیستمی است که طی آن انسان ها برخلاف میل و خواسته شان به کار گرفته می شوند و برای دستمزدی ناعادلانه و بدون هرگونه بیمه و تامین مالی و جانی باید برای اربابان کارکنند. شاید اجداد ما, از زمان خروج از غارها و آغاز جمع آوری و انبار غذا و مایحتاجمان برده داری داشته اند. سپس جنگ بر سر منابع آغاز شد و یکی از منابعی که توسط فاتحان به غنیمت گرفته می شد بردگان بودند.  که البته بخش کوچکی از جمعیت جهان محسوب می شود. بیشتر آنها بردگان مقروضی در جنوب آسیا هستند  که گاهی بدهی شان مربوط به چند نسل قبل به نزول خواران بوده است . آیا تا به حال فکر کرده اید که تجارت آزاد اجناس یک نوع برده داری است ؟ نیاز مبرم به کار موجب می شود که حقوق کم برای انسان , بهتر از بیکاری باشد و این نیاز راه را برای سوء استفاده باز می کندتا جایی که یک فرد فقیر با داشتن یک خانواده چند نفره , به هر کاری با کمترین حقوق , تن می دهد. اما بهره وری و لذت زندگی برای صاحبان است ؛ کسانی که تجارت آزاد اجناس  را می خواهند و تبلیغ می کنند . قاچاق انسان , شکل دیگری از برده داری است که زنان و کودکان را به فحشا و صنعت سکس می کشاند؛ این شکل از جرم و فضاحت به سرعت در حال گسترش است و تخمین زده می شود به زودی , از قاچاق مواد مخدر هم گسترده تر شود. چطور ما انسان های هوشمنداجازه می دهیم که این سوداگری انسان صورت بگیرد؟ چرا به عنوان یک شهروند جهانی آن را نمی بینیم ؟ با وجود هوشمندی, این همه خودخواه هستیم که نمی خواهیم به آن اهمیتی داده و یا حتی بیشتر درباره اش بدانیم و فکر کنیم ؟! برای نمونه : << من خوبم حسن جون , تا وقتی کاری به زندگی منو و بچه هام نداشته باشه , گور پدر بقیه دنیا ؛ میریم تعطیلات , بعدم عکساشو تو فیس بوک می زاریم و به رخ دیگرون می کشیم که ببینن دنیا به کام ماست ! ... بقیه شم بمن چه ! ... بی خیال بابا...!...>>
قاچاق کودکان و کودک سربازها از دیگر اشکال برده داری در دنیای مدرن است و چقدر شرم آور است ! ما چطور می توانیم این روند را متوقف کنیم ؟
مهم ترین مساله , دانستن و اگاهی از این فجایع غیر انسانی است ؛ سپس جستجو و یافتن سازمان هایی است که روی این موضوعات فعال هستند که با پیوستن و همکاری با آنها بتوانیم در این زمینه , به توقف و حتی حذف فاجعه این عصر , کمک کنیم .
قاچاق زنان یکی دیگر از اشکال برده داری است ؛ قاچاق بین المللی زنان و کودکان متاسفانه پدیده ای در حال افزایش است . هزاران زن و کودک توسط قاچاقچیان انسان پس از نگهداری زجرآور در دخمه ها, به خریدارانشان در ایتالیا , فرانسه و ...    می رسند؛ با کمال تاسف پیمودن همان مسیر برده داری یا قرون وسطا و یا دوره رنسانس است !
پورنوگرافی نیز یکی دیگر از اشکال برده داری است که همچون موا د مخدر اعتیاد آور است . < تد باندی > قاتل زنجیره ای جنسی , پیش از اعلام به این موضوع اعتراف کرد, همان طور که چند تجاوزگر جنسی دیگر هم اظهارات او را تایید کردند و همان طور که تحقیقات علمی روان شناسی بالینی نشان داده است .
کودک کارگران هم شکل دیگری از برده داری است . در سال 2008 حدود215 میلیون کودک در پیش چشم قوانین بین المللی مشغول به کار بودند که این میزان 14 درصد کل کودکان کمتر از 18 سال جهان را تشکیل می دهد. حدود 115 میلیون نفر از آنها در شرایط خطرناکی که امنیت و سلامتی شان را تهدید       می کند, کار می کنند. کارهایی همچون حمل مواد شیمیایی , باربری طاقت فرسا و ... با ساعت کار طولانی و بیش از حد؛ حدود یکصد میلیون کودک کمتر از 15 سال        ( حداقل سن کار طبق قوانین بین الملل ) که کارشان خطرناک نیست , ولی دشوارتر از کارهای سبک و مجاز است ؛ به سر می برند. ما در کنار هم می توانیم با آموزش و ارتقا دانش خود و انتشار فراگیر آگاهی عمومی در این زمینه , برای از میان برداشتن یکی از شرم آورترین پدیده های دنیای مدرن , راهی پیدا کنیم .
مهاجرت چطور؟ نشانه ای از برده داری در آن نمی بینید؟ انسان همیشه در طول تاریخ در حال مهاجرت بوده است. این امر به ندرت به دلخواه صورت گرفته است و همواره به دلایل سیاسی و جنگ و درماندگی بوده است . گاها در جستجوی دموکراسی بوده و عموما به ناگزیر یا به زور! مهاجرانی که به خاطر فشار جنگ مجبور به فرار از کشور و خانه هایشان شده اند؛ پس از عبور از مرز ( و یا انتظار کمک در خط مرزی ) معمولا به بیگاری کشیده می شوند.
شکل دیگر استثمار و از بین رفتن حقوق انسانی در بین مهاجران چنین است که افرادی با مهارت و تخصص های گوناگون و با انوع دکترا و مهندسی و دیگر تخصص ها وارد کشورهای پیشرفته شده ؛ اما پس از ورود تحصص شان بی ارزش می شود! چرا که تخصص او کانادایی , امریکایی  یا فرانسوی نیست .
تازه ترین آمار سازمان ملل می گوید < کانادا بزرگ ترین متخصصان را در پمپ بنزین ها و از آن پایین تر گمارده است >. روی دیگر این جرم چنین است : یک کشور جهان سومی دکترش را از دست می دهد با توجه به آن همه نیاز جامعه اش به وی , در کشوری دیگر غرور , تخصص و هویتش را از دست می دهد! در این میان چه کسی برنده است ؟ کشوری که آنها را وارد می کند! و بازنده کیست ؟ کشوری که متخصص را از دست می دهد وهمین طور مهاجری که با امیدهای بسیار به کشور دوم پناه آورده است .
می بینید! غارتگری تنها در جنگ نیست !! 

Help Stop Modern day Slavery .........Anti-Slavery .........Anti-Slavery International .........Children abduction inot sex Slavery .........

Slavery Today

home